
Przez Polskę przetacza się fala zachorowań na grypę, covid i RSV, więc wszyscy zastanawiamy się, czym i jak się leczyć i czy antybiotyki to na pewno antidotum na całe zło. Podczas panelu dyskusyjnego w ramach Europejskiego Dnia Wiedzy o antybiotykach zastanawialiśmy się, czy antybiotyki to dobrodziejstwo czy przekleństwo naszych czasów.
Udział w panelu dyskusyjnym wzięły ekspertki w tej dziedzinie: farmaceutka Katarzyna Homme oraz doktor Sandra Zgolińska, a także uczennice naszej szkoły Anna Fiń, Agata Bill, Ewa Miszczuk, Agata Wojtaszczyk i Marcelina Jarkiewicz, które zgłębiały ten problem i przygotowały prezentacje.
Czym są antybiotyki? Jak się je wytwarza? Czym jest oporność bakterii i w jaki sposób powinniśmy stosować antybiotyki, żeby nam pomagały i aby nie doprowadzić do powstawania odpornych na nie szczepów? To główne pytania, wokół których toczyła się dyskusja panelu.
Panie ekspertki odnosiły się do zagadnienia nie tylko w sposób naukowy, ale przede wszystkim praktyczny, bo pracują w zawodzie, w którym mają stały kontakt z chorobami zwalczanymi przez antybiotyki. Okazuje się, że recepta to nie wszystko. Zawsze warto wysłuchać farmaceuty, który przypomni i doradzi, jak praktycznie obchodzić się z antybiotykami i probiotykami, na co uwagę zwracała pani Katarzyna Homme.
Miła i sympatyczna atmosfera sprzyjała pogłębianiu wiedzy.
– Dziewczyny, studia medyczne są bardzo trudne, ale fascynujące – zachęcała do studiowania medycyny doktor Sandra Zgolińska
Organizatorami spotkania była pedagog szkolny Karina Luśtoń i nauczyciel chemii Piotr Nerkowski.