Profil geograficzny / wos LO
Zajęcia profilu geograficznego przygotowują do matury z geografii i wiedzy o społeczeństwie. Jednocześnie uczą dostrzegania i pozwalają na zrozumienie otaczającego nas świata i procesów w nim zachodzących. Zachęcają do otwartości i kształtują mądre rozumienie trudnych dziejących się współcześnie zjawisk. Kształtują umiejętność myślenia przyczynowo – skutkowego. Pozwalają na wykonywanie projektów geograficzno – językowych.
Przedmioty wiodące na poziomie rozszerzonym:
|
Na treści nauczania klasycznego i niekonwencjonalnego geografii składają się zagadnienia z różnorodnych jej obszarów, takie jak:
|
Uczniowie mają do dyspozycji pracownię wyposażoną w różnorodne źródła informacji geograficznej:
|
Ze względu na wieloprzedmiotowość nauk geograficznych profil geograficzny otwiera drogę do całego pakietu kierunków studiów, takich jak:
geografia, geologia, oceanografia, nawigacja, etnologia i antropologia stosowana, archeologia, geofizyka, geoinformatyka, meteorologia, biomonitoring, climatology, geomonitoring z ekofizjografią, kartografia z geoinformacją, kulturoznawstwo, ochrona środowiska, monitoring i analiza środowiska, studia bałtyckie, studia regionalne, technologie proekologiczne i zarządzanie środowiskiem, turystyka, wojskoznawstwo, prawo, administracja publiczna, zdrowie publiczne, architektura krajobrazu, bezpieczeństwo narodowe, europeistyka i stosunki transgraniczne, filologia angielska, skandynawistyka, filozofia, logistyka, inżynieria i gospodarka wodna, odnawialne źródła energii, pedagogika, politologia, socjologia, zarządzanie, marketing, finanse i rachunkowość, international economics, management, międzynarodowe stosunki gospodarcze, polityka społeczna. |