27 kwietnia 2009 roku w człuchowskim Domu Kultury zostało zorganizowane spotkanie pod hasłem ”Ekologia bez wyrzeczeń”. Jego celem było przekonanie społeczności miasta, ze bez wysiłku i poświeceń można w życiu codziennym żyć zgodnie z naturą a co najważniejsze nie szkodzić jej.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież człuchowskich szkół, dyrektorzy szkół i uczelni człuchowskich, nauczyciele, pedagodzy przedstawiciele miasta, powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.
Podczas spotkania każdy z gości otrzymał materiały promocyjne w postaci próbek papieru ekologicznego i kopert.
Spotkanie składało się z 4 części:
- Po przywitaniu gości została zaprezentowana prezentacja multimedialna „Jeż nie beż”, która miała przekonać, ze papier wyprodukowany w 100% z makulatury (beżowy) nie różni się niczym od białego, a pozwala nam ochronić kolejne drzewa przed wycięciem i zużyć góry makulatury jakie produkujemy codziennie.
- Kolejnym punktem było wystąpienie Pani Doroty Lipskiej, która przedstawiła w postaci danych, jakie ilości śmieci produkują mieszkańcy Człuchowa i okolic. Przedstawiła również jakie są możliwości ich recyklingu i na jaką skalę udaje się to zrealizować.
- Młodzież w człuchowskiego „Społecznika” zaprezentowała swoje zdolności teatralne w przedstawieniu „Ekologiczny teleekspres”.
- Przy refleksyjnej muzyce zaproszono zebranych gości do obejrzenia prezentacji pt. „Śmieci daj im drugą szansę”, która zawierała zrealizowane pomysły wielu osób z licznych europejskich krajów w tym i Polski, związane z recyklingiem przedmiotów, które mogłyby trafić do śmieci, a dano im drugie życie. Prezentacja ta miała być inspiracją dla zgromadzonych osób aby zanim wyrzucą coś do śmieci zastanowili się czy przedmioty te mogą być częścią czegoś nowego i użytecznego.
- Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursu na Rzeźbę z odpadków. Rozdano nagrody, wyróżnienia i podziękowania.
- W sali wystawowej przygotowano wystawę prac oraz poczęstunek, podczas którego można było przeczytać informacje o naczyniach ekologicznych. Można było wypić wodę z kubków, które ulegają biodegradacji i skosztować owoców oraz słodyczy wyłożonych na naczyniach wykonanych z liści palmowych.
Organizacja spotkania była możliwa dzięki dofinansowaniu jakie otrzymaliśmy z Gminnego Ośrodka Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.