-
Przedsięwzięcie zostanie podzielone na dwa etapy:
Etap 1: „Poznajemy nasze jezioro”
Działania skierowane do uczniów szkoły – przeprowadzają wychowawcy klas (130 uczniów, 10 nauczycieli).- 1. Badanie jakości wody w jeziorze (wskaźniki fizyczne, chemiczne, biologiczne - pod nadzorem nauczycieli fizyki, chemii i biologii), w tym:
- - kwasowość wody (ph),
- - temperaturę wody przy jej powierzchni w chwili pomiaru,
- - twardość ogólną wody,
- - zawartość azotanów,
- - tlen ogólny,
- - stężenie jonów chlorkowych, stężenie jonów żelaza i innych…
Próby będą pobierane z co najmniej trzech stałych punktów pomiarowych na północnozachodniej linii brzegowej, czyli od strony miasta (jest tam bezpieczny i łatwy dostęp do wody) - przez grupę około 20 osób – uczniów pracujących w ramach kółka chemicznego.
Opracowane wyniki udostępniane będą podmiotom zainteresowanym, w tym: Urzędowi Miasta, PZW, SANEPiD-owi oraz publikowane w mediach. -
Kontynuowana będzie współpraca z ukraińskim fizykiem – Romanem Fiedorif – celem: wykonanie krzywej wzorcowej funkcji parametrów chemicznych mierzonych w wodach Jeziora Łazienkowskiego i długości fali odpowiedzialnej za kolor wód tego jeziora w świetle widzialnym. Spotkania sobotnio-niedzielne dla społeczności Człuchowa.
- 2. Dokumentacja flory i fauny wokół jeziora (dokumentacja fotograficzna, zielniki)
Nad tym zadaniem pracować będzie zespół uczniów skupionych w Kole Młodych Biologów i kółku plastycznym (około 40 osób). Planuje się około 10 wyjść w teren celem dokładnego zbadania linii brzegowej, dokumentowania rosnącej tam roślinności, obserwacji żyjących zwierząt.
- 3. Analiza form zagospodarowania jeziora ( inwentaryzacja dzikich kąpielisk i pomostów).
Przy współpracy z PZW dokonana zostanie inwentaryzacja (i zrobione zostaną fotografie) pomostów wędkarzy.
- 4. Analiza form zagospodarowania jeziora ( rekreacja, sport, wędkarstwo ).
Spotkania z wędkarzami, pomoc w zarybianiu jeziora, propagowanie sportów wodnych,
przygotowanie folderu ” Ścieżka rowerowa wokół Łazienkowskiego”, walka z dzikimi kąpieliskami.- 5. Analiza otoczenia i jego wpływ na jakość wód w jeziorze : bliskość PKP, drogi krajowej 25, zabudowy przemysłowej.
- 6. Analiza zagrożeń i szans – stworzenie projektu lokalnego programu działań naprawczych,
działania, które powinny zostać wykonane, aby poprawić jakość wód w jeziorze, ale również jego użyteczność dla lokalnej społeczności.
- 7. Budowa strony internetowej z informacjami o projekcie, zdobytej wiedzy na temat jeziora, działań, jakie będą podejmowane dla jego ochrony i możliwościach zaangażowania się w realizację projektu.