-
Sprawozdanie z realizacji zadania konkursowego
„Nasze jezioro – nasza sprawa”
Jezioro Rychnowskie – błękitnym skarbem Człuchowa.
Projekt „Nasze jezioro – nasza sprawa”
– dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – został zrealizowany przez uczniów Zespołu Szkół Społecznych STO im. Jana Nowaka – Jeziorańskiego w Człuchowie (od września 2013 do 07. maja 2014 roku).
Projekt od I edycji konkursu „Nasze jezioro – nasza sprawa” traktowany jest przez realizatorów, czyli Zespół Szkół Społecznych STO im. Jana Nowaka – Jeziorańskiego w Człuchowie, jako obowiązkowy projekt edukacyjny, którego tytuł wpisywany jest na świadectwie szkolnym gimnazjalistów. Każdy z uczestniczących w projekcie został poinformowany, że zadanie jest dofinansowane przez organizatora konkursu, czyli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Na plakatach, ulotkach i zaproszeniach umieszczane było logo WFOŚiGW w Gdańsku.
Realizacja zadań konkursowych podzielona została na dwa etapy:
Etap I – „Badamy nasze jezioro”, w którym wzięło bezpośredni udział 125 uczniów, 11 nauczycieli, 30 rodziców, także około 45 wędkarzy, 30 mieszkańców os. Wschód i 15 członkiń Stowarzyszenia Sabat Szefowych:
1. Badanie jakości wody w jeziorze (trzykrotnie w trzech stałych punktach pomiarowych (przy OSiR-ze, na WOPR-ze, przy drodze krajowej 22) przez członków koła chemicznego (ok. 20 osób), porównywanie z próbkami pobranymi z Jeziora Łazienkowskiego i Jeziora Miejskiego (Urzędowego). Opracowane wyniki udostępniono PZW, Urzędowi Miasta i SANEPiD-owi. Badanie wody prowadzone było początkowo we współpracy z ukraińskim fizykiem Romanem Fiedorifem, jednak sytuacja polityczna zmusiła naukowca z Ukrainy do wycofania się z kontaktów z naszą szkołą. Wyniki pomiarów wybranych parametrów fizyko-chemicznych człuchowskich jezior zostały opracowane przez zespół chemików i zaprezentowany na spotkaniach z młodzieżą oraz w czasie warsztatów / tabela – w załącznikach/.
2. Dokumentacja flory i fauny (fotograficzna, zielniki) – prowadzona była przez członków koła biologicznego i fotograficznego (30 osób), prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Ciekawostką jest praca ucznia klasy 3a gimnazjum – „Gąbki”. Tematem tym zajęli się przedstawiciele PZW w człuchowie.
3. Zanalizowano formy zagospodarowania jeziora: pomosty, przystanie żeglarskie, miejsca wędkowania. Stan zadawalający!
4. Stwierdzono zagrożenie spowodowane bliskością drogi krajowej nr 22, częste postoje kierowców przy brzegu jeziora, zaobserwowano kilkakrotnie próby mycia samochodów przy jeziorze. Uczniowie w czasie badań wody dwukrotnie reagowali na traktowanie jeziora jako myjni samochodowej, ich postawa wzbudziła szacunek i akceptację spacerowiczów.
5. Przeszkolono dzieci i młodzież w zakresie stanu czystości człuchowskich jezior: dwie klasy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Człuchowie (35 osób) oraz młodzież gimnazjalną (około 28 osób).Etap II - „Jezioro Rychnowskie – błękitnym skarbem Człuchowa”!
Została przeprowadzona kampania informacyjna o projekcie, plakaty, ulotki, zaproszenia dla wędkarzy i mieszkańców osiedla Wschód, w tym:
1. Rozpropagowano informacje o konkursach, by wzięli w nich udział uczniowie innych szkół, zaproszono do pomocy w sprzątaniu brzegów jeziora mieszkańców, kilkakrotnie sprzątano brzegi jeziora (także Łazienkowskiego).
2. W październiku przeprowadzono zmasowaną akcję dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1 – „Chcesz pływać w czystym jeziorze – chroń jego brzegi” (ok. 145 osób).
3. Zorganizowano cztery ogniska i festyny, największą atrakcją były grille – m.in. z pieczonymi jabłkami.
4. Przeprowadzono konkursy: plastyczny, fotograficzny, literacki – nagrodzono pojedyncze osoby, także całe klasy. Wszystkie prace przekazano człuchowskim wędkarzom, którzy ozdabiają nimi swoją świetlicę. PZW wyróżnił naszą szkołę dyplomem uznania.
5. Opracowano piękną prezentację „Trasa spacerowa NORDIC WALKING wokół Jeziora Rychnowskiego”.
6. Pozyskano do współpracy lokalne media i władze Człuchowa.Efektem ekologicznym przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości ekologicznej społeczności Człuchowa, przykładem mogą być mniejsze ilości śmieci wyrzucanych przy brzegach jeziora, zmniejszająca się liczba myjących samochody przy jeziorze od strony drogi krajowej „22”, zaangażowanie człuchowian w ochronę wód miejscowych jezior, pokazanie, że wypoczynek nad Jeziorem Rychnowskim możliwy jest wtedy, gdy jezioro i jego brzegi są czyste.
Ponieważ zwiększyła się liczba korzystających z uroków Jeziora Rychnowskiego (w związku z nowymi inwestycjami: dwa place zabaw, park wodny, park linowy) rośnie jednak obawa przed dewastacją otaczających Jezioro Rychnowskie terenów do niego przyległych.
Sprawą ochrony tych miejsc zajęła się także Rada Miejska w Człuchowie, ponieważ podobne działania edukacyjne muszą być kontynuowane i skierowane także do gości przyjeżdżających do Człuchowa na wypoczynek.
Trzeba stwierdzić, że dzięki konkursowi „Nasze jezioro – nasza sprawa” człuchowskie jeziora znalazły się w centrum zainteresowania nie tylko uczniów Zespołu Szkół Społecznych STO im. Jana Nowaka – Jeziorańskiego, także przeciętnego mieszkańca miasta!
Zadanie „Jezioro Rychnowskie – błękitnym skarbem Człuchowa” zrealizowano w stopniu bardzo dobrym, a kolejny rocznik uczniów kończących Społeczne Gimnazjum będzie miał umieszczony na świadectwie wpis:
„brał udział w realizacji projektu edukacyjnego w ramach konkursu ogłoszonego przez WFOŚiGW w Gdańsku: Jezioro Rychnowskie – błękitnym skarbem Człuchowa ”.
WYNIKI POMIARÓW WYBRANYCH PARAMETRÓW FIZYKO-CHEMICZNYCH CZŁUCHOWSKICH JEZIOR
SPOSTRZEŻENIA:
1. Zwartość tlenu całkowitego zazwyczaj rośnie odwrotnie proporcjonalnie do wzrostu temperatury wody.
2. Nie zaobserwowano zmian pH wody.
3. Twardość ogólna wody jest niska i praktycznie ma stałą wartość.
4. Zawartość azotanów jest bardzo niska lub praktycznie w naszych warunkach niemierzalna.
Fotogaleria:
Ścieżka turystyczna Nordic Walking
Konkurs plastyczny
Sprzątanie jezior