-
Sprawozdanie z realizacji zadania konkursowego
„Nasze jezioro – nasza sprawa”
„Przywróćmy dawny blas Jezioru Łazienkowskiemu”.Projekt „Nasze jezioro – nasza sprawa” – dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – został zrealizowany przez uczniów Zespołu Szkół Społecznych STO im. Jana Nowaka – Jeziorańskiego
w Człuchowie (od września 2012 roku do 07.czerwca 2013 roku).Realizacja zadań konkursowych podzielona była na dwa etapy:
1. Działania polegające na poznaniu jeziora, problemów związanych z jego życiem, ponadto gromadzono potrzebny sprzęt i zapoznawano mieszkańców
z regulaminem konkursów.
2. Akcje sprzątania brzegów jeziora, badania chemiczno-fizyczne i biologiczne wody; ścisła współpraca z PZW, z uczniami innych czluchowskich szkół (szczególnie ze Szkołą Podstawową im. Przyjaciół Ziemi”), władzami miasta i powiatu oraz wykonywanie prac konkursowych i przygotowywanie występu uczniów na podsumowanie projektu.Nadmienić należy, że opieką otoczono nie tylko Jezioro Łazienkowskie, ale kontynuowano akcje sprzątania brzegów Jeziora Urzędowego, którym szkoła zajęła się w I edycji konkursu „Nasze jezioro – nasza sprawa”
Zadania przeprowadzane były zgodnie ze złożonym harmonogramem, a efekty przekroczyły oczekiwania organizatorów, ponieważ:
1. Do współpracy odnośnie zanieczyszczania wód człuchowskich jezior nadal pozyskaliśmy dra Romana Fiodorifa, chociaż z przykrością musimy zauważyć, że w ostatniej chwili nie otrzymał wizy i nie mógł przyjechać do Człuchowa na podsumowanie (zorganizowaliśmy konferencję telefoniczną). W zastępstwie za fizyka z Ukrainy warsztaty poprowadzili:
fizyk z Gdyni – dr Adam Rutkowski
chemik z Człuchowa – dr Ludwik Tarachowicz,
ponadto szkoła współpracuje z RZGW w Szczecinie – dr Andrzej Kreft wygłosił na inaugurację projektu we wrześniu 2012 roku prelekcję na temat „wody”.
2. Ogromnym zaangażowaniem wyróżnili się rodzice uczniów, a także nauczyciele (nie tylko z Człuchowa), którzy do udziału w konkursach zachęcili własne dzieci.
3. Wystawa prac konkursowych odbyła się w dniu podsumowania projektu, do oceny prac powołana została komisja, w skład której weszli: Burmistrz Człuchowa, prezes PZW oraz plastyk z Miejskiego Domu Kultury.
Prace konkursowe zostały przekazane PZW – do dekoracji świetlicy dla wędkarzy.
4. Młodzież została uczulona na wszelkie akty wandalizmu i zaśmiecania jezior, pilnuje czystości, chętnie uczestniczy w akcjach zbierania śmieci.
5. Efekt ekologiczny: ponad dwieście worków zebranych i posegregowanych śmieci – odebranych przez RPGK.
6. Wydany został folder „Wodna ścieżka dla Czluchowa” – będzie wzbogacał ofertę turystyczną miasta.Nadmienić należy, że szkoła stala się znana w mieście z tego, że zajmuje się czystością jezior, że można przeprowadzić w szkole badania wody.
Prezes PZW zainteresowany jest współpracą w tej materii – chciałby sprawdzić stan czystości wód wielu jezior z powiatu czluchowskiego.Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, wędkarze, uczniowie innych szkół zostali poinformowani o konkursach, o wysokości przyznanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Gdańsku dotacji na realizację projektu, a także o efektach i dalszych planach opieki nad człuchowskimi jeziorami.Efekty konkursu „Nasze jezioro – nasza sprawa” już procentują!
Zwiększyła się świadomość mieszkańców o tym, jakim skarbem dla Człuchowa są czyste jeziora!Należy uznać, że cel konkursu został osiągnięty!!